Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Bezpieczeństwo w sieci
AKCEPTUJĘ

Ułatwienia dostępu

Szkolenie z nowelizacji aktów prawnych w gospodarce odpadami

31 marca 2015 roku odbyło się kolejne, z założonego cyklu, szkolenie w zakresie gospodarki odpadami organizowane przez Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach.

Spotkanie to miało miejsce w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Radzyń Podlaski. Było ono skierowane do pracowników jednostek samorządowych odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami we wszystkich Gminach Regionu Północno-Zachodniego gospodarowania odpadami komunalnymi w województwie lubelskim. Zorganizowano je przy współpracy z Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol S.A.
Zaproszonym specjalistą i prelegentem na tym szkoleniu był pan dr inż. Piotr Manczarski, kierownik Zespołu Gospodarki Odpadami Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Tematem szkolenia były nowelizacje aktów prawnych regulujących gospodarkę odpadami komunalnymi na terenie kraju. W związku z czym spotkanie podzielono na trzy części. Na wstępie omówiono zagadnienie nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie zwrócono uwagę na zmiany w stosunku do poprzedniego systemu, zadania Gmin oraz na zmiany i zadania postawione przed Punktami Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK). Podkreślono wagę regulaminu utrzymania czystości i porządku w poszczególnych Gminach, a także omówiono problem stawek opłat za odbiór odpadów i wagę edukacji ekologicznej mieszkańców. Część drugą poświęcono nowelizacji Ustawy o odpadach, w tym szczególnie zagadnieniom ponadregionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych tj. spalarni odpadów oraz wojewódzkiego planu gospodarki odpadami i nowowprowadzonej konieczności tworzenia planów inwestycyjnych danego województwa. Na koniec przedstawiono problematykę związaną z samymi Punktami Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i omówiono ją na wybranych przykładach już funkcjonujących punktów.
W trakcie spotkania uczestnicy zadawali pytania, a po zakończeniu prelekcji przewidziano czas na dyskusję, która toczyła się głównie wokół problemu stawek opłat, jakości segregacji odpadów w poszczególnych Gminach i możliwości jej poprawy oraz samych PSZOK-ów.
Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. O następnym spotkaniu z cyklu będziemy informować Państwa na naszej stronie internetowej.