Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Bezpieczeństwo w sieci
AKCEPTUJĘ

Ułatwienia dostępu

Efektywna gospodarka odpadami komunalnymi – relacja ze szkolenia

Zarząd Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach k. Radzynia Podlaskiego Sp. z o.o., kontynuując cykl spotkań szkoleniowych, zorganizował w dniu 24 września 2015 r. szkolenie pt. „Efektywna gospodarka odpadami komunalnymi – Polska na tle wybranych krajów Unii Europejskiej”.

Miało ono miejsce, tradycyjnie już, w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Radzyń Podlaski. Grono słuchaczy stanowili pracownicy jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się tematyką gospodarki odpadami, ale również przedstawiciele przedsiębiorstw działających w branży odpadowej z naszego Regionu Północno-Zachodniego, a także Nadleśnictwa.

Swoją wiedzą dzielił się z nami Pan Krzysztof Kawczyński – przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej, którego już po raz drugi gościliśmy jako wykładowcę na naszych szkoleniach.

Podczas wykładu omówiono system gospodarki odpadami, który funkcjonuje w Polsce od 1 lipca 2013 r., a w szczególności cele jakie zakładano przed jego wdrożeniem oraz dokonano oceny po ponad dwóch latach funkcjonowania. Przedstawiono m.in. systemy segregacji odpadów, standardy selektywnej zbiórki, największe problemy nowego systemu oraz kluczowe wyzwania dla polskiej gospodarki odpadami. Następnie skupiono się na porównaniu rozwiązań stosowanych w Polsce z obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej oraz przedstawiono jako przykład model szwedzki. Na koniec poinformowano o zmianach w Europie, które zostaną wprowadzone odnośnie problematyki odpadów, zwłaszcza o nowych celach i wymaganiach, które będą stawiane przed państwami członkowskimi UE w latach kolejnych oraz o polityce gospodarki o obiegu zamkniętym.

W trakcie zawiązała się też dyskusja wśród uczestników spotkania. Palącym problemem okazała się skuteczna edukacja ekologiczna mieszkańców, co jak słusznie stwierdzono, jest podstawą efektywnej segregacji odpadów. Pochylono się także nad zasadnością jednolitości systemów segregacji w poszczególnych gminach, prawidłowym funkcjonowaniem Punktów Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK) oraz zagadnieniem odpadów przemysłowych z małych przedsiębiorstw.

Z zadowoleniem obserwujemy coraz większe zainteresowanie szkoleniami organizowanymi przez ZZOK we współpracy z Rekopolem Organizacją Odzysku Opakowań S.A. i mamy nadzieję, że staną się one elementem stałym w kalendarzu. O tematyce i terminie kolejnego spotkania z pewnością poinformujemy Państwa na naszej stronie internetowej.